STREFA RODZICA
Serdecznie witamy!
QUATRONUM
Najbardziej niezywykłe kolonie w polskich zamkach!
Prev slide
Next slide

Witaj w strefie dla Rodzica!

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. O tym, czym jest Quatronum i czego uczy można dowiedzieć się tutaj. Natomiast w prawej części ekranu znajdują się przekierowania do certyfikatów Organizatora, informacji o kadrze zimowisk i obozów, kolonii letnich oraz panelu dokumentów do pobrania.

ORGANIZACJA WYPOCZYNKU

Czy firma organizująca kolonie i zimowiska oraz obozy młodzieżowe ma odpowiednie zezwolenia?

Tak, organizatorem proponowanych form wypoczynku jest QUBUS Group Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, która jest wpisana do rejestru Organizatorów Turystki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego oraz posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. w Warszawie.

Gdzie można sprawdzić, czy dana forma wypoczynku jest legalna?

QUBUS Group Sp. z o.o. każdą formę wypoczynku, czyli kolonie, obozy i zimowiska, rejestruje w Kuratorium Oświaty w Katowicach. Zaświadczenia o zarejestrowaniu każdego turnusu są publikowane na stronie na 7 dni przed rozpoczęciem imprezy. Dodatkowo rejestrację każdego turnusu można sprawdzić na stronie: http://wypoczynek.men.gov.pl/.

Czy uczestnicy wypoczynku są ubezpieczeni?

Tak, każdy uczestnik wypoczynku ma wykupione ubezpieczenie NNW, warunki ubezpieczenia można sprawdzić w dokumentach do pobrania.

Jak wygląda opieka medyczna podczas wypoczynku?

Organizator wypoczynku zapewnia opiekę medyczną na każdym turnusie, którą pełni lekarz na wezwanie. Najczęściej w pierwszym lub drugim dniu turnusu każdy uczestnik przechodzi rutynowe badania lekarskie. Dodatkowo przynajmniej jeden członek kadry wychowawczej jest instruktorem pierwszej pomocy uznanej organizacji, a większość wychowawców posiada certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

Dlaczego leki muszą zostać oddane wychowawcom i są wyłącznie przez nich podawane?

Nawet jeśli dziecko przyjmuje leki na stałe, musi oddać wszystkie lekarstwa wychowawcy, gdyż istnieje zagrożenie, że dziecko przyjmie nieodpowiednią dawkę lub inne dziecko mieszkające w pokoju zażyje leki.

Jak wygląda transport zorganizowany?

Do miejsca organizacji wypoczynku uczestnik może zostać przywieziony przez rodziców lub skorzystać z transportu zorganizowanego. Transport zorganizowany jest najczęściej kolejowo-autokarowy. Miasta, z których organizowany jest transport podane są w umowie. Szczegóły transportu podawane są najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem turnusu. Nad uczestnikami w trakcie transportu jest sprawowana opieka przez wychowawców kolonijnych.

Czy wybór transportu zorganizowanego w jedną stronę powoduje obniżenie ceny transportu o połowę?

Niestety nie – koszt transportu obniżany jest o 30%. Dlaczego? Transport jest kolejowo-autokarowy – o ile w części kolejowej można zaniechać wykupienia biletu, o tyle w autokarze dziecko takie zajmuje miejsce w dwie strony.

Jak wygląda wyżywienie uczestników w trakcie trwania wypoczynku?

Uczestnicy otrzymują trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad (dwa dania) oraz kolację. Dodatkowo w każdym dniu podawany jest deser do obiadu w postaci słodyczy lub owoców. Śniadania: pieczywo, masło, wędlina, sery, dżemy, herbata oraz w poszczególnych dniach: jajecznica, kiełbaski na gorąco, płatki z mlekiem itp. Obiady: zupy: rosół, pomidorowa, jarzynowa, kalafiorowa itp., drugie dania: ziemniaki/kluski/frytki/ryż/kasza gryczana oraz mięso i surówki, napój. Kolacja: pieczywo, masło, wędlina, sery, herbata oraz w poszczególnych dniach dania na ciepło, typu: naleśniki, zapiekanki, bigos, łazanki itp.

Dlaczego specjalna dieta jest dodatkowo płatna?

Zimowiska, kolonie i obozy rządzą się swoimi żywieniowymi prawami. Po pierwsze dlatego, iż jest to żywienie zbiorowe, po drugie, że jest to żywienie dzieci i młodzieży, więc jadłospisy nadzorowane są przez odpowiedni oddział powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Organizator dokłada wszelkich starań, aby każdy z posiłków był zróżnicowany pod względem zawartości witamin i mikroelementów oraz zawierał odpowiednią dawkę kaloryczności. Niemniej tajemnicą nie jest, że przygotowanie odpowiedniej ilości dobrej jakości posiłków dla grupy uczestników (trzydziestoosobowej, czterdziesto- czy stuosobowej) pochłania relatywnie mniej kosztów i czasu, niż przygotowanie indywidualnych posiłków. Warto podkreślić, iż same diety bywają bardzo zróżnicowane. W czasie jednego turnusu zdarzają się i wegetarianie, i weganie, diety bezlaktozowe, bezglutenowe, wysokotłuszczowe itd. Nie wspominając o dietach przygotowywanych przez Rodziców – często uwzględniające nie ideologię, czy aspekty zdrowotne, ale to, co dziecko lubi. Organizator uznaje, iż na śniadanie dziecko, nawet z dietą, będzie samodzielnie potrafiło dobrać produkty, które może i chce spożyć. Podobnie z zimną płytą na kolację. Dopłata w wysokości około 12,50 zł – 13,50 zł za jeden dzień wypoczynku szczególnie odnosi się do obiadów oraz gorącego dania podawanego w czasie kolacji.

Jak można skontaktować się z dzieckiem w czasie trwania turnusu?

Dziecko w czasie trwania wypoczynku może mieć swój telefon komórkowy, który ma jednak obowiązek przechowywania w swoim pokoju. W czasie ciszy nocnej, czyli standardowo w godzinach 22.00 – 08.30 telefon komórkowy dziecka musi być wyłączony z sieci. Dodatkowo można telefonować do kierownika wypoczynku, numer oraz godziny kontaktu zostaną podane na 7 dni przed rozpoczęciem turnusu. Telefony wychowawców nie są udostępnianie.

Czy uczestnicy mogą korzystać ze sklepów w miejscach organizacji wypoczynku?

Tak. Najczęściej co dwa dni uczestnicy pod opieką wychowawców wychodzą do sklepów spożywczych. Takiej możliwości nie ma jedynie w Zamku Czocha, gdyż zamek ten jest oddalony od najbliższej miejscowości o kilka kilometrów. W Zamku Czocha uczestnicy wypoczynku mogą robić zakupy spożywcze wyłącznie w restauracji hotelowej. Pamiątki kupowane są najczęściej w samych zamkach.

Co zrobić, aby moje dziecko wyjechało na kolonie?

Procedura zapisu dziecka, znajduje się w panelu rezerwacyjnym na stronie.

Czy mogę zrezygnować z udziału po podpisaniu umowy?

Tak. Szczegóły rezygnacji znajdują się w Ogólnych warunkach uczestnictwa, druk znajduje się w dokumentach do pobrania.

UCZESTNICY WYPOCZYNKU

W jakim przedziale wiekowym są uczestnicy wypoczynku?

Na nasze kolonie przybywają dzieci i młodzież w wieku pomiędzy 8/9 a 18 rokiem życia. Niemniej najwięcej jest dzieci w wieku 11-14 lat. Uczestnicy są kwaterowani w pokojach z uwzględnieniem wieku (odchylenie standardowe to ok. dwa lata) i miejsce pochodzenia.

Czy jest możliwość zakwaterowania dzieci w jednym pokoju?

Tak. Wypełniając umowę natrafią Państwo na pole, w którym można wskazać maksymalnie dwoje dzieci, z którymi ma być zakwaterowane Państwa dziecko. Informacja ta jest sugestią dla kierownika wypoczynku, który dołoży wszelkich starań, aby spełnić to życzenie. Niespełnienie prośby nie może warunkować udziału dziecka w turnusie i nie stanowi podstawy do roszczeń względem organizatora.

Dlaczego zdarzają się łóżka turystyczne, tzw. „dostawki”?

Wszystkie zimowiska, kolonie i obozy organizowane są w zamkach i pałacach, które poza sezonem zimowym i letnim są bazą noclegową dla klientów indywidualnych. Niektóre zamki są standaryzowane na hotele dwu- i trzygwiazdkowe, w niektórych pokoje są bardzo, bardzo duże (np. Zamek Czocha, Zamek Moszna) – dostosowane do klienta indywidualnego, jako pokoje jedno- czy dwuosobowe. Pokoje te standardowo wyposażone są w dwa łóżka, czy nawet jedno. Niemniej wielkość tychże pokoi umożliwia dołączenie większej liczby łóżek, zachowując odpowiednie standardy powierzchni przypadającej na jednego mieszkańca pokoju. Te dołączane do dużych pokoi łóżka są najczęściej łóżkami turystycznymi, których najważniejsze elementy – materac i pościel jest taka sama lub bardzo zbliżona do tych, w które wyposażone są łóżka wcześniej znajdujące się w danym pokoju.

Moje dziecko ma specjalną dietę. Czy może uczestniczyć w koloniach i zimowiskach?

Tak. Przyjmujemy dzieci z indywidualnymi wymogami żywieniowymi (np.: dietą bezglutenową, bezlaktozową, wegetarian itp.). Należy wypełnić specjalny druk, w którym wpisujecie Państwo, czego dziecko nie może spożywać (dostępny w drukach do pobrania). Dieta specjalna jest dodatkowo płatna i jej koszt wynosi 12 zł/dzień (tj. 72,00 zł w przypadku zimowisk oraz 132,00 zł w przypadku turnusów letnich).

Co w przypadku, jeśli dziecko zachoruje na turnusie?

Organizator pokrywa koszty leków, które zostaną przepisane dziecku przez lekarza, jeśli zachorowanie ma miejsce na turnusie. Organizator zapewnia również izolatkę dla tego dziecka, które zachoruje na chorobę zakaźną. W przypadku, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, iż dziecko zostanie wyłączone z zajęć na okres 3 dni, kierownik wypoczynku informuje o tym fakcie rodzica. 

Co zrobić, jeśli dziecko przyjmuje leki na stałe?

Jeśli dziecko przyjmuje leki na stałe, musi zostać wyposażone w odpowiednią liczbę lekarstw na cały czas trwania wypoczynku – rodzic wpisuje nazwę choroby do karty kwalifikacyjnej oraz wypełniają druk – dawkowanie leków, który wysyła razem z kartą kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku.

Czy uczestnicy mogą mieć ze sobą telefony komórkowe?

Tak. Niemniej muszą bezwzględnie przestrzegać zasad korzystania z telefonów komórkowych, znajdujących się w Ogólnych warunkach uczestnictwa i Regulaminie imprez turystycznych – w drukach do pobrania.

Czym jest program OFFLINE.HOLIDAY?

Program OFFLINE.HOLIDAY promuje spędzanie wypoczynku z dala od wszelkich urządzeń elektronicznych, szczególnie telefonów komórkowych. Program realizowany jest na wybranych przez organizatora turnusach, oznaczonych symbolem OFFLINE.HOLIDAY.. Pozostałe informacje można uzyskać pod adresem www.offline.holday.

PRZYGOTOWANIE UCZESTNIKA DO WYJAZDU

Plecak, walizka, torba... Jak spakować dziecko na turnus?

Ile i jakich rzeczy moje dziecko powinno wziąć na kolonie/zimowisko, aby dobrze się czuło i posiadało wszystko to, co niezbędne, a jednocześnie nie zabierało połowy czy całej szafy z ubraniami i innymi przedmiotami. Oto lista zalecanych rzeczy na wypoczynek:

1. Bielizna i higiena osobista:

majtki i skarpetki – tyle, ile jest nocy na turnusie plus jeden zapasowy zestaw,

podkoszulek – latem – przynajmniej jeden na zimniejsze wieczory i noce, zimą – około 3,

kalesony/grube rajstopy zimowe – tylko zimą – przynajmniej jedna para,

kosmetyczka, a w niej: szczoteczka do zębów, pasta do zębów, szampon, żel do mycia ciała i inne kosmetyki, dzięki którym dziecko czuje się zadbane i szczęśliwe.

2. Życie codzienne:

koszulki T-Shirt z krótkim rękawem – najlepiej jedną na każdy dzień,

koszulki T-Shirt z długim rękawem – latem – jedną, zimą – dwie (ewentualnie sweter),

spodnie krótkie – latem – dwie/trzy pary (ewentualnie spódnica/sukienka krótka),

spodnie długie dżinsowe – jedna para,

spodnie długie dresowe – jedna para (najlepiej ciemne),

bluza rozpinana (polar) – przynajmniej jedna (najlepiej ciemna),

kurtka przeciwdeszczowa lub płaszcz przeciwdeszczowy,

czapka z daszkiem lub chustka, chroniące przed słońcem,

czapka, szalik, rękawiczki – tylko zimą,

strój kąpielowy – tylko latem,

strój sportowy z odpowiedniego materiału przepuszczającego powietrze.

3. Obuwie:

klapki pod prysznic,

obuwie pełne sportowe – jedna para,

obuwie otwarte (klapki/sandały), najlepiej zapinane na kostkę – latem,

obuwie zimowe (wysokie buty, kozaki, trapery) – tylko zimą,

druga para obuwia na zmianę (w przypadku zagubienia, przemoczenia lub uszkodzenia),

4. Strój odświętny:

biała koszula,

ciemne spodnie/spódnica,

5. Przedmioty specjalne:

mały plecak na wycieczki/zakupy,

portfel lub saszetka na pieniądze (najlepiej na sznurku do zawieszenia na szyję),

krem z wysokim filtrem UV – latem,

ręczniki: duży, mały, plażowy (latem),

przedmioty do czesania (grzebień, szczotka, gumki do włosów, spinki),

leki! – Jeśli dziecko przyjmuje konkretne leki stale, z odpowiednim załącznikiem w woreczku lub saszetce,

woreczki/reklamówki, do których dziecko będzie wkładać brudne ubrania/bieliznę,

ładowarka do telefonu, jeśli dziecko zabiera telefon (niezalecane) oraz kod PIN do telefonu na odrębnej kartce, jeśli dziecku się telefon wyłączy lub rozładuje,

zeszyt, przedmioty do pisania (długopis lub pióro itp.).

6. W co najlepiej zapakować wszystkie rzeczy i przedmioty?

Najlepiej zapakować wszystko w torbę podróżną z kółeczkami i długą rączką. Należy pamiętać, że waga bagażu powinna być taka, żeby dziecko samo potrafiło ciągnąć za sobą torbę :).

Czy można w czasie turnusu zdeponować pieniądze i inne wartościowe rzeczy uczestnika?

Tak. W pierwszym dniu turnusu wychowawcy przyjmują od dzieci (lub bezpośrednio od ich rodziców na zbiórce) pieniądze oraz wartościowe przedmioty do depozytu. Pieniądze wypłacane są uczestnikowi na życzenie raz lub maksymalnie dwa razy dziennie lub zgodnie z harmonogramem wypłat zaproponowanym przez rodziców. Za pozostawione u wychowawcy pieniądze oraz przedmioty odpowiada organizator. Uwaga! Za pieniądze i przedmioty, które uczestnik pozostawia przy sobie, organizator nie odpowiada!

Jakie dokumenty powinno dziecko wziąć ze sobą na turnus?

Dokumentacja dziecka – uczestnika turnusu, jako klienta składa się z: umowy (podpisanej przez rodzica), karty kwalifikacyjnej (części A – podpisanej przez rodzica). Te dwa dokumenty determinują udział dziecka w turnusie (oczywiście poza wpłatami). Jeśli więc rodzic zapisuje dziecko w ostatniej chwili, dokumenty te MUSI przekazać niezwłocznie wychowawcy lub kierownikowi wypoczynku w pierwszym dniu turnusu.

Korzystający z transportu zorganizowanego mają obowiązek posiadania przy sobie WAŻNEJ legitymacji uczniowskiej. Brak ważnej legitymacji skutkuje dopłatą do biletów kolejowych przez rodzica.

Uczestnicy mieszkający zagranicą mają obowiązek posiadania dokumentu potwierdzającego ich ubezpieczenie.

Jak wygląda dzień w czasie wypoczynku?

Dzień rozpoczyna się pobudką między godziną 08.30 a 09.00. Następnie uczestnicy jedzą śniadanie, sprawdzana jest czystość w pokojach i rozpoczyna blok zajęć dopołudniowych, który kończy się około 30 minut przed obiadem. Po obiedzie jest obowiązkowa cisza poobiednia (bezwzględna – uczestnicy zostają w swoich pokojach lub względna – uczestnicy mogą przebywać w pokoju kolegów/koleżanek). Cisza poobiednia trwa około 60 minut. Po tym czasie rozpoczyna się blok zajęć popołudniowy, trwający niemal do kolacji. Po ostatnim posiłku mają miejsca zajęcia integracyjne dla całego turnusu (gry ogólne, zabawy, turnieje itp.). W czasie zajęć uczestnicy podzieleni są najczęściej na grupy wiekowe lub na grupy zabawowe (domy, bractwa – w znacznej rozpiętości wiekowej).

KADRA WYCHOWAWCZA I KIEROWNICZA

Kto sprawuje opiekę wychowawczą na koloniach i zimowiskach?

Wychowawcami na koloniach i zimowiskach są najczęściej byli uczestnicy magicznych programów. Obecnie studenci kierunków, typu: turystyka, prawo, medycyna, kulturoznawstwo oraz kierunków technicznych, np.: budowa maszyn czy automatyka-robotyka. Wszyscy posiadają państwowe kwalifikacje do pełnienia funkcji wypoczynku dzieci i młodzieży. Największym atutem jest jednak szybkość w nawiązywaniu kontaktów z podopiecznymi oraz zdobywanie ich zaufania.

Kto sprawuje opiekę kierowniczą na koloniach i zimowiskach?

Samym turnusem zarządza kierownik turnusu, powoływany przez Organizatora. Najczęściej jest to osoba posiadająca wyższe wykształcenie z przygotowaniem pedagogicznym, posiadająca niezbędne kwalifikacje do pełnienia funkcji kierowniczej. Dodatkowo na turnusie może znajdować się osoba – reprezentująca Organizatora lub osoba zarządzająca działem turystycznym w firmie QUBUS Group Sp. z o.o.

JEŚLI NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE,

ZADZWOŃ 728 66 33 23

Szkoła Tropicieli Inimsár
w Zamku Kliczków
!

Rekomendacja portalu
Dziecko w podróży

STREFA RODZICA

POMAGAMY DZIECIOM

NASZE ZAMKI

QUATRONUM W MEDIACH

Back to Top